Ministerul Afacerilor Externe informează cetățenii români care se află, tranzitează sau doresc să călătorească în Italia că autoritățile italiene au dispus reintroducerea controlului la frontiere, în perioada 10 – 30 mai 2017, ca parte a măsurilor de securitate instituite cu ocazia desfășurării reuniunilor în format G7 de la Bari (11 – 13 mai 2017) și Taormina (26 – 27 mai 2017).
Reintroducerea controalelor se aplică la frontierele terestre, maritime și aeriene ale Italiei, urmare suspendării temporare a Acordului Schengen pentru libera circulație a persoanelor. Se recomandă cetățenilor români care se vor deplasa în această perioadă în Italia, inclusiv în interiorul Spațiului Schengen, să dețină toate documentele personale valabile pentru control.
Trending
- Armata amazoanelor filișene, frenezie pe internet
- AnimaWings: Traficul pe aeroporturile regionale a crescut cu peste 50%
- Manual pentru studiul oboiului
- Comitetul de Bazin Jiu–Dunăre: Uniți pentru Dunăre
- Artmark: De la Schwarzenegger la Prințesa Diana – ceasuri și mașini de lux, în licitație
- Adoptă un cățel și viața ta se va schimba total
- Dezinsecție aeriană în weekend
- S-au lansat înscrierile în Programul MOL de promovare a talentelor, ediția a 21-a
- Acord privind drepturile pasagerilor care utilizează transportul aerian